O nas

Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Dębowcu

to stacjonarna placówka lecznicza Stowarzyszenia MONAR, mającego duże zasługi w upowszechnianiu problemu społecznego, jakim jest narkomania. Zapewniamy realną pomoc osobom z uzależnieniami.

Nasz ośrodek funkcjonuje od 1987 roku i od początku istnienia pracujemy w oparciu o metodę społeczności terapeutycznej. Kompetentny i oddany personel tworzą certyfikowani specjaliści terapii uzależnień oraz profesjonaliści z dziedziny medycyny, psychiatrii, psychologii klinicznej oraz pedagogiki i resocjalizacji.

Dom MONARU

Położony jest na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w otoczeniu pięknej przyrody, stawów, lasów, skał wapiennych oraz średniowiecznych ruin, co daje możliwość aktywnego korzystania z uroków okolicy.

Nasz Dom znajduje się w miejscowości Dębowiec w środku przepięknego lasu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nieopodal miejscowości Poraj i Osiny, 20 km od Częstochowy.

Sąsiadujemy z malowniczym Rezerwatem Przyrody Sokole Góry, z wieloma jaskiniami i skałami wapiennymi. Nieopodal stoją ruiny średniowiecznego zamku w Olsztynie, Zalew w Poraju i staw w Osinach. W ramach terapii ( leczenia narkomanii i innych uzależnień ) oraz w czasie wolnym korzystamy z uroków okolicznej przyrody podczas rajdów, pieszych i rowerowych wycieczek, spacerów oraz biegów przełajowych. Latem spędzamy czas na kąpielach wodnych i słonecznych nad zalewem porajskim i bliższym stawie w Osinach. Od kilku lat posiadamy też własny, sezonowy basen na naszym podwórku i choć jest nieduży chętnie z niego korzystamy przez całe lato. Kilka lat temu rodowici Mazurzy wybudowali nam prawdziwą fińską saunę, która funkcjonuje okrągły rok i  cieszy się dużym powodzeniem, po wyjściu z sauny zanurzamy się w drewnianej balii z lodowatą wodą co zwiększa efekty działania sauny. Sauna w pierwszym dniach pobytu pacjentów wspiera proces detoksykacji organizmu, uprawiającym sport pomaga w odnowie biologicznej, a pozostałym pozwala się cudownie zrelaksować.  Na świeżym powietrzu funkcjonuje boisko koszykarskie i siatkarskie oraz duma kilku zarządów na przestrzeni ostatnich lat – stadion piłkarski „Dębowiec Arena”. Poza tym dla aktywnych funkcjonuje siłownia, stoły do tenisa stołowego i do futbolu stołowego a także stół bilardowy i piłkarzyki.

Od kilku lat prowadzimy profesjonalne treningi w sekcji piłkarskiej. Co jakiś czas funkcjonuje sekcja lekkoatletyczna, której członkowie po kilkumiesięcznych przygotowaniach biorą udział w biegach maratońskich.  Poza rekreacją i sportem mamy spore możliwości realizowania się artystycznie podczas różnych warsztatów.

Warsztaty

Ciekawie jest też podczas zajęć plastycznych, gdzie malujemy, rysujemy, wycinamy, doklejamy, dziergamy, wyszywamy – niejeden talent obudził się na zajęciach u Magdy i Kasi!

Sporo dzieje się również w świetnie wyposażonym studio muzycznym, gdzie powstało wiele projektów w różnej stylistyce muzycznej – od hip-hop, rap, poprzez blues, rock, metal a nawet poezję śpiewaną.

Poza graniem na instrumentach i komputerowym samplowaniem, mamy techniczną możliwość nagrywania i miksowania powstałego materiału i w ten sposób powstają całe płyty – z naszą muzyką, z naszymi pomysłami.

Zajęcia

Bierzemy udział w codziennych zajęciach terapeutycznych. Spotykamy się podczas codziennych odpraw, społeczności wieczornych, planowych i interwencyjnych. W mniejszych grupach uczestniczymy w zajęciach warsztatowych edukacyjnych i terapeutycznych. Każdy z nas jest pod opieką swojego terapeuty prowadzącego.

Część naszego dnia zajmują zajęcia w ramach ergoterapii, co oznacza, że uczymy się zarówno samodzielności  jak i współpracy – poznajemy się, rozwijamy, doskonalimy, a także weryfikujemy swoje umiejętności praktyczne podczas codziennych prac.  Przez kilkanaście miesięcy terapii (leczenia narkomanii i innych uzależnień) w Dębowcu w przyjaznym i bezpiecznym środowisku kontaktujemy się ze swoimi trudnościami, przełamujemy swoje słabości, odkłamujemy swoje mity, wzmacniamy samoocenę, nabywamy wiedzę o sobie i o otaczającym nas świecie i jakby rodzimy się na nowo. Po terapii jako Neofici, znając siłę swojego potencjału i pamiętając o ograniczeniach (mimo, że nie jest łatwo) otoczeni Przyjaciółmi, uczciwie idziemy przez życie z podniesioną głową…